Birçok arkadaşım sanal alemde çok gizemli olduğumu söylüyor, aslında değilim 🙂

Madem öyle beni bizzat tanımayan arkadaşlarım için kendimi tanıtayım.

Ben M. Mustafa BOLAT

1985 yılında Ankara’da doğdum. İzmir, Aydın, Gaziantep, Ankara ve İstanbul gerek eğitim gerek ikamet anlamında bulunduğum şehirler oldu.

2017 yılından itibaren Almanya’da yazılım sektöründe faaliyet göstermekteyim.

Amatör ve profesyonel olarak müzikle ilgilendim ve ilgilenmeye devam ediyorum.

Çok küçük yaşlarda bağlama çalmaya başladım. Devamında ise ilgimi çektiği için Gitar, Keman, Klarnet ve Piyano çalmaya başladım. Dünya meşgalesinden beni uzak tuttuğu için müziğe yaşamım boyunca devam edeceğim 🙂

Bence mutluluğun kaynağı yolda olmaktır. Gelişime adanmış bir hayat kutsaldır. Varış noktası değil, yol’un kendisi güzeldir…

Lise yıllarında başlayan yazılım merakım, beni önce C, daha sonra Java ve sonrasında SQL, ASP, PHP, C# gibi yazılım ve veritabanı dillerine yöneltti. Gerek bireysel gerekse kurumsal anlamda birçok yazılım ve web sitesi hazırladım. Hayatın rüzgarı ile bir an bankacı oldum. Bu dönemde yazılım bilgimi, Access ve Excel bilgimle harmanlayıp, çalıştığım bankada aktif olarak raporlamada kullandım.

Yaptığım çalışmalar Türkiye Bankalar Birliğinin kulağında gitmiş olacak ki; 2009 yılında Excel’de Dinamik Raporlama konulu bir eğitim hazırlamamı talep ettiler. O tarihte eğitmenlik işi de faaliyet alanıma girmiş oldu 🙂

2009 yılından itibaren 50.000’den fazla kişiye Excel, VBA, C#, Veri Analizi gibi çeşitli eğitimler verdim. 2018 yılında ise Udemy üzerinden online eğitimler vermeye başladım.

Umarım artık beni tanımışsınızdır. Yolda olmayı seven herkese keyifle yoldaş olurum…


Herkes size Excel anlatabilir. Bense onunla neler yapabileceğinizi…

38 Comments

 1. Öncelikle; eğitim disiplini ve dokümanlar için çok teşekkür ederim. Bu eğitimle birlikte; Excel’e dair çalıştığım departmanı ilgilendiren eksiklerimi gördüm. Sunum ve verilen yardımcı doküman çok işime yaracak. Tekrar teşekkür ederim.

 2. Sevgili kardeşim,
  Senin sayende şuan koskoca bir otomobil filosunu yönetebiliyorum. Bir kez olsun yüz çevirmeden her sorunumu çözdün. Allah senden razı olsun.

 3. Ne kadar dua etsem hakkınızı ödeyemem. Sağ olun, var olun.

 4. Sizden kompleks excel eğitimi almıştım. Şimdiye kadar aldığım en etkileyici eğitimdi. Sınırlarımı aşmama yardım ettiğiniz için teşekkür ederim.

 5. Güzel arkadaşım, sen elini attığın her işi başarırsın. Geçen haftaki piyano resitalin de bir harikaydı. Başarılarının devamını dilerim…

 6. Eğitimden çok memnun kaldım Programların bilmediğim fonksiyonlarını ve kısayollarını öğrenme imkanı buldum. İşimde yoğun olarak Excel kullandığım için oldukça yararlı bir eğitim oldu.

 7. Mustafa Hocam, bağlamada mı çalıyorsunuz? Bilmiyordum… Rica etsem bağlama eğitimi de verebilir misiniz bana? 🙂

 8. 4 günlük özel eğitim aldığımı sanmıştım, meğer ömür boyu eğitim desteği almışım 🙂
  Bıkmadan, usanmadan her soruma döndüğünüz için çok teşekkür ederim…

 9. Eğitim pratik ve kullanılabilir bilgileri içeriyordu. Bilinen konuların ana hatlarıyla en kullanışlı kısımları anlatıldı. İş hayatıma etkisi olacağını düşünüyorum. Teşekkürler.

 10. Hocam sayende daha iyi bir iş bulabildim. Ekmeğimde hakkın var, helal et…

 11. Makro ile İlk defa bu eğitimde tanıştım ve yapabildiklerim beni etkiledi. Kod yazmakta ısrarcı olacağım. Bence zeka oyunu gibi.

 12. Bankalar birliğinde sizden almış olduğum eğitim sayesinde terfi aldım. Şuan bankamın genel raporlamasından sorumluyum. Emeğinize sağlık hocam.

 13. Excel’in bu kadar işlevli bir program olduğunu bilmiyordum. Uygulamalarla Excel programı ile yapacaklarımıza inanamadım.Emeği geçen herkese teşekkürler.

 14. Tüm kurumum adına şükranlarımı sunuyorum.
  Av. Veysel ÜNOK

 15. Sizden 1000 TL karşılığında özel ders almıştım. Acaba çok mu pahalı oldu diye düşünmüştüm. Ancak gün geçtikçe daha da iyi anlıyorum ki; o paranın karşılığından çok daha fazlasını vermişsiniz. Tekrar tekrar teşekkür ederim.

 16. Sevgili arkadaşlar, güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim…
  Sizlere bir şeyler yazar mısınız diye mail attığımda, bu kadar güzel yazılar okuyabileceğimi tahmin etmemiştim. İyi ki varsınız…

 17. Hocam, bana katkılarınız için çok teşekkür ederim.

 18. Sevgili Mustafa, kurumumuza hazırlamış olduğun dashboard sayesinde, tüm yönetici raporlarını tek tıkla görebiliyoruz. Hala da ekstra olan taleplerimizi, bizi kırmadan ve ek ücret talep etmeden gerçekleştiriyorsun. Hakkımız sana sonuna kadar helal olsun.

 19. Merhaba, ben de sizin çok gizemli olduğunuzu düşünenlerdendim ve bu kısım oldukça yararlı olmuş 🙂
  Verdiğiniz eğitim sayesinde rutin olarak yaptığım işimi daha kolay ve bir tık yükselmiş seviyede yapıyor olmak oldukça zevkliydi. Kendime olan güvenim ve artık biraz da makro mantığını biliyorum yaklaşımım işimi değiştirmeme vesile oldu. Aldığınız ücretin çok çok daha fazlasını hak ediyorsunuz, bilginizi takdir ediyorum. Hala bile bir sorum olduğunda bıkmadan, usanmadan cevap veriyor oluşunuz ise ayrı bir minnet konusu. Daha nice insana ulaşabilmeniz dileğiyle.

  Sevgiler,
  Buket

 20. I am trained by you in 2011. I was thinking excel is a simple office programme until i met YOU 🙂
  I appriciate you for giving me vision expression… Thank you.

 21. Sayın Mustafa hocam Excel Makro İle Tablo Özetleme Video’da yer alan excel dosyasını izledikten sonra excel den sizin anlatım şekliniz’le Excel’in ne olduğu anladım, biz hep kopya yapıştır la bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.Mustafa bey Video ’lar la konu anlatımı sunarsanız memnun oluruz.Emin olun konu anlatımınız ve konu anlatırken yazdığınız komutların neye yaradığını bilgisini verdiğiniz için biz excel sevenlerin zihnini de açıyor benim gibi 43 yaşına gelmiş insan için önemli .katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim dadaşlar diyarından

 22. hocam meraba,
  iletişim kutusundan mail atmak istedim ama gönderemedim. link ile ilgili sorun var sanırım.
  Size mail atmak istiyorum. nasıl yapabilirim.

 23. Mustafa Hocam;

  Makro kodlarını yazmak için eğitim dökümanı gönderebilirmisiniz.İnternette kayda değer veri bulamadım,olanlarında anlatımı zor.

 24. Mustafa hocam videolarınızı merakla izliyor ve uygulamalar yapmaya çalışıyorum yaşım 50 bir çok gençtende iyi sayılırım hocam size aydın nazilliden yazıyorum bir konuda sizden yardım talep edeceğim mümkünse kamu yararına çalışan dernekler statüsünde nazillide TEMAD (Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği) şubesi bulunmakta ve bende üyesiyim derneğimiz için bir program yapabilmek için sizin gibi toplumun eğitimine yardımcı olan videoları takip ederek öğrenmeye ve yapmaya uğraşıyorum fakat 🙂 henüz bir sonuca ulaşamadım.Bende düşündüm ve size yazmaya karar verdim sizden de derneğimiz için bir katkınız olabilir mi diye.Derneğimiz için bir kayıt programı yapmak istiyorum derneğin üye işlemlerini aidat işlemlerini ve yazışmalarını takip edebileceğimiz bir program yardımcı olabileceğinizi düşünerek yazdım vaktiniz olursa bu konuda katkınızı bekliyor ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum yardımcı olamaz sanız da şimdiden Derneğimiz adına teşekkür ederim.

 25. Mustafa hocam kursunuz çok faydalıydı özellikle sonradan göndermiş olduğumuz ödev niteliğindeki sorularda çok faydalı oluyor çok teşekkürler

 26. Bir mum, başka bir mumu yakmakla ışığından bir şey kaybetmez… sloganıyla yola çıkan BYMMB Excelde sınırları zorlamanıza yardımcı olur.

 27. Eğitim çok faydalı oldu 🙂 Tokat a kadar gelerek bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler.

 28. Sayın Hocam. Öncelikle Sizi tanıdığımız için çok mutlu olduk. Eğitim çok kısa olmasına rağmen faydalı bilgiler öğrendik. Bundan sonraki iş yaşamımızda hep kullanacağız inşallah. Siz etrafınıza ışık olmaya devam edin…

 29. Amacım sadece her gün neredeyse aynı değerleri içeren basit bir tabloyu otomatik göndermekti. Bu hususu araştırırken paylaştığınız bir taslak vardı bana çok yardımcı oldu. Artık bu tabloyu sadece bir tıkla istediğim kişilere otomatik olarak gönderiyorum. Çok faydanız oldu teşekkür ederim.

 30. bu sitenin her sayfasına bir göz atacağıma söz. kaliteye destek. seo +1

 31. Udemy’de aldığım eğitime öğrenci gözüyle fazla para verdiğimi düşünmüştüm eğitim sonucunda sanırım ben borçluyum hocaya, harika şeyle öğrendim…

 32. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM . İLMİNİZİ PAYLAŞINCA DEĞERİNİZ ARTIYOR. ALLAH RAZI OLSUN.

 33. Mustafa hocam an itibari ile bende eğitiminizden nasiplenmiş biri olarak size teşekkürlerimi bildirmek amaçlı yazıyorum. İnanın onca eğitim vb. maceradan sonra tek kodu bile yazamayan ben eğitiminiz sayesinde neredeyse tam teşekküllü bir işletme yönetim programı oluşturmak üzereyim. birkaç eksiklik kaldı onu da size Udemy üzerinden bildirdim. İnanın gönülden teşekkür ediyorum. Ayrıca bağlama ile ilgilenmeniz de benim için süpriz oldu zira bende yaklaşık 35 senedir hem profesyonel hem amatör çok çalışma yaptım. Herşey gönlünüzce olsun, hakkınızı helal edin lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.