F Değeri Nedir? Ne İşe Yarar?

aperture_scaleDiyafram objektifin içinde yer alan, mercekler arasında bulunan, açılıp kısılarak sensörün üzerine düşen ışığın miktarını belirleyen bir halkadır. Dijital olmayan SLR makinelerde objektif üzerinden kontrol edilse de, günümüzdeki fotoğraf makinelerinin birçoğunda kontrolü makine üzerinden yapılır. “f “ harfiyle sembolize edilir.

Diyafram halkalarının açılmasıyla sensörün üzerine düşen ışın miktarı artar. Diyafram halkasının kısılmasıyla da sensörün üzerine düşen ışığın miktarı azalır. Diyaframı, 1.8 değerine ayarladığımızda diyaframı açmış oluruz. Böylece sensör üzerine düşecek ışığın miktarı artırmış oluruz. Diyaframı 22 değerine ayarladığımızda, diyaframı kısmış oluruz.

Böylece sensör üzerine gelen ışığın miktarını azaltmış oluruz. Enstantene değerleri gibi diyafram değerleri de 1 tamın kesirleridir. 16 diyafram değeri, 1/16 açıklığa denk gelir. Diyafram halkasının toplam çapının 16 da biri açık kalacak anlamına gelmektedir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.