VR-IS Lens Nedir? Ne İşe Yarar?

Nikon’da VR ve diğer makinalarda IS vb. adlarla adlandırılan titreşim giderme sistemidir. Eğer elinizde titreme veya sabit tutamama gibi sorununuz varsa VR özellikli lens tercih etmek faydanıza olacaktır.

VR lensÖzellikle uzak odaklı lenslerde(18-270 gibi) 270 mm odakta fotoğraf çekerken, titretmemek mümkün değil gibidir. Her zaman yanınızda tripod da taşımıyorsanız, VR candır :)

Örneğin; 100 mm odak uzaklığında çekim hızı yeterli ışık altında bile prensip olarak 1/100 saniye, 270 ve 300 mm de de 1/300 saniye altına düşürülmemesi gerekir. Ancak unutmamak gerekir ki; VR lenslerde 1 adet fazladan mercek bulunur. Bu da ışıktan edinilen verimi düşürür.

Birçok Nikon fotoğraf makinesi kit lensinde VR özellik bulunur. Genellikle 18-55 mm odak uzaklığı vardır. VR lensler fiyat olarak VR olmayanlara göre daha uygundur.

Son olarak ben VR lensi, zaruri değilse tavsiye etmiyorum. Onun yerine bütçeniz uygunsa, 24-70mm, f:2.8 bir lensi tercih edebilirsiniz. Daha uygun bir lens içinse 24-85mm, f:2.8-4 önerebilirim.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.