Excelde Dinamik Yazdırma Alanı Belirleme

Excel üzerinde oluşturulan ve belirli ya da belirsiz periyotlarla güncellenen, veri eklenen veya veri silinen tablolarınız olabilir. Bu tip tablolarda yazdırma problemi ortaya çıkabilir. Her seferinde yazdıracağınız alanı yeniden seçmeniz hem zaman hem de iş kaybı olabilir. Aşağıdaki resimli anlatımın işinizi kolaylaştıracağını düşünüyorum.

Öncelikle böyle bir tablomuz olduğunu düşünelim.

1

Excel içindeki herhangi bir boş hücre seçiliyken, sayfa düzeninden yazdırma alanını belirleye tıklıyoruz.

2

Daha sonra formüller sekmesinden, ad yöneticisine geliyoruz. Açılan ekranda yazdırma alanını seçip, düzenle diyoruz ve aşağıdaki formülü yapıştırıyoruz.

3

Buradaki formülde;

BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(Sayfa1!$F:$F = F sütununda yer alan dolu hücre sayısı,
BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(Sayfa1!$1:$1 = 1. Satırda yer alan dolu sütun başlığı sayısı,

Birleştirince;
ADRES(BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(Sayfa1!$F:$F);BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(Sayfa1!$1:$1)+1) = Adres fomülü satır ve sütun değeri girilerek, ilgili parametlerin hangi hücreye başvurduğunu gösterir.

=DOLAYLI(“B1:”&ADRES(BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(Sayfa1!$F:$F);BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(Sayfa1!$1:$1)+1))  = Tablomuz B1 den başladığı için başlangıç kısmını metin formatında yazıyoruz ve Dolaylı formülü içine alıyoruz. Dolaylı içine almamızın nedeni ise, buradaki değerin dinamik olarak değişecek olmasıdır. Bir dizi formülü mantığıdır.

Örnek dosyayı indirmek için tıklayınız.

Faydalı olması dileğiyle…

Similar Posts

9 Comments

 1. acaba libre office içinde dinamik yazdırma alanı nasıl oluşturulur anlata bilirmisiniz.

  1. Libre office kullanmadım hiç.
   Ancak çok elzemse, sizin için araştırırım.

 2. Merhaba,
  Ben sql den excele müşterinin cari hareketini yazdırıyorum ama üst tarafına cari kod, yıl ve ay aralığı veriyorum. Onların görünmesini istemiyorum. yani a1 den değilde a3 den başlasın aşağı tarafı cari harekete göre uzayıp kısalacağı için A3 İLE I sütunu arasındaki dolu yerleri yazdırsın istiyorum. Yardımcı olurm usunuz?
  İyi çalışmalar.

  1. Merhaba.
   Örnek dosyanızı mail atarsanız yardımcı olurum.

 3. birşey sormak istiyordum bir mağaza dosya var ve bu dosyada mağazaların karlılık verileri var veri doğrulama ile mağazaları seçtiğimde mağazaların verileri otomatik olarak geliyor ancak bunları yazdırma kalktığımda tek tek her defasında o mağazayı isimini değiştirip tek tek yazdırıyorum veri doğrulamanın için 190 yakın mağaza var bunların verilerini bir defada yazdırabiliyor muyum böyle bir şey mümkünmüdür.

 4. Merhaba,

  özhan bey ile benzer bir durumum var. benimkiler 190 da fazla. Etiket olayı. ve etiketteki bilgiler her parçaya göre değişiyor. ve tek tek yazdırmak durumunda kalıyorum. yardımcı olabilir misiniz acaba? ya da yol gösterirseniz çok memnun olurum.

  1. Merhaba.
   Örnek dosyanızı iletirseniz yardımcı olurum.
   Saygılar.

 5. Merhaba,
  Paylaştığınız bilgi çok yardımcı oldu, teşekkür ederim.
  Bir sorum olacak; Dinamik yazdırma alanı dosyamda çalııyor, ancak üstte yinelecek satır eklediğimde dinamik yazdırma alanı manuele dönüyor. Dinamik yazdırma alanı ile birlikte üstte yinelecek satırları nasıl ekleyebilirim?
  Saygılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.