|

Excel İle Benzer Kayıt Girilmesinin Engellenmesi

Excel sütunlarına bilgi girerken, aynı kayıtların girilmesi raporların yanıltıcı olmasına neden olur. Raporların gerçek ve işlevsel olabilmesi için bazen mükerrer kayıtların engellenmesi gerekebilir. Bunun için aşağıdaki kod yeterli olacaktır.

Kod byval target as range olarak çalışmaktadır. Yani ilgili alanda değişiklik olduğu anda makro tetiklenir ve kod bloğunda söylenen aktiviteyi gerçekleştirir. Aşağıda yer alan kod; A sütununda yapılan değişiklikler için çalışmaktadır. Sizin verileriniz hangi sütundaysa ismi ona göre değiştirmelisiniz.

Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
For X = [a65536].End(3).Row To 1 Step -1
If WorksheetFunction.CountIf(Range("A1:A" & X), Cells(X, "A")) > 1 Then Rows(X).Delete
Next
End Sub

Örnek dosyayı indirmek için tıklayın.

Faydalı olması dileğiyle…

Similar Posts

7 Comments

 1. Günlük olarak işlemleri kaydettiğimiz bir dosya var. Birçok kişi aynı dosyadan işlem yapıyor. Aynı verileri giriyor. Buna ihtiyacım vardı. Teşekkür ederim.

  1. Eğer günlük işlem tarzı bir kayıt tutuyorsanız excel herşeye rağmen yetersiz kalabiliyor. PHP tabanlı bir forma geçmenizi tavsiye ederim. 🙂

 2. Merhaba bende bir proje üzerinde çalışıyorum. Benim projemdemükerrer kayıtları, a1:a5, c1:c5, e1:e5 kendi arasında kontrol edilecek. a7:a11, c7:c11, e7:e11 kendi arasında kontrol edilecek şekilde bir komutu nasıl yazarım.

   1. aynı şekilde benimde ihtiyacım var ercan bey yapabildiniz mi sorduğunuz şeyi

 3. Merhaba,

  Silinmesi değil de hata ya da bu kayıt mevcut diye bir uyarı penceresi münkün mü?

  Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.