|

Excel Düşeyara ile İndis Kaçıncı

Daha önce Düşeyara kullanımı ile ilgili olarak bir video hazırlamıştım. İzlemediyseniz tıklayın.

Düşeyara fonksiyonu, İngilizce Excel’de Vlookup olarak geçmektedir. Bu fonksiyon Excel’in en çok kullanılan fonksiyonu olmakla beraber, inanılmaz kolay ve işlevseldir. Düşeyara dizilimi şu şekildedir; =Düşeyara(Aranan Değer, Aranan Tablo Dizisi, İstenilen Verinin Bulunduğu Sütun Numarası,0)

Düşeyara ile sonuç alınabilmesi için verilerin ardışık sütunlarda yer alması gerekmektedir.
düşeyara

Resimde görüldüğü gibi düşeyara ile plaka numarası girildiğinde, o plaka numarası ile aynı satırda yer alan İl ismi getirilebiliyor.

Burada önemli olan, girilen verinin ana tablo dizin’inin ilk sütunda yer almasıdır.

Düşeyara her zaman sağa doğru işlem yapar. Yani bir değer girersiniz ve değeri ana tabloda aratırsınız. Aratılan ve getirilmesi istenen değerin, aratılan değerin bulunduğu sütunun sağında yer alması gerekmektedir. Aksi takdirde Düşeyara fonksiyonu hata verecektir.

Resimdeki tablo sadece 2 sütundan oluşuyor. Tablo daha büyükse, istenilen verinin yer aldığı sütun numarası da ona göre belirlenmelidir.

Fonksiyon içinde Sütun İndis Sayısı kısmına, istenilen verinin, aratılan değerin bulunduğu sütunun kaç sütun sağındaysa o değer yazılmalıdır.

Peki il ismi girerek, plaka numarası getirilebilir  mi? Bu Düşeyara fonksiyonu ile mümkün değildir. Çünkü Düşeyara her zaman sağa doğru arar.

Böyle bir sorunun çözümü ise İndis ve Kaçıncı fonksiyonlarının birlikte kullanımı ile mümkündür.

Kaçıncı fonksiyonu, adı üstünde bir verinin; bulunduğu dizi içinde kaçıncı sırada yer aldığını söyler. İndis ise; Kaçıncı fonksiyon’unun bulduğu sayısal değeri, Sütun ismi ile birleştirir ve sonucu getirir.

indis kaçıncı

Resimde görüldüğü gibi il ismi yazarak, o ile ait plaka numarası bu şekilde getirilebilir.

Kaçıncı fonksiyon’unun dizilimi =Kaçıncı(Aranan Değer, Aranan Dizi,0)

İndis ise =İndis(Sütun,Değer)

İndis ve Kaçıncı birlikte kullanılarak Düşeyara ile yapılan aynı işlemler yapılabilir. Ancak Düşeyara, İndis ve Kaçıncı’nın birlikteliğinden doğan güce yaklaşamaz bile 🙂

Bu sayfada yer alan video’da biraz görsel olarak bahsetmiştim bu fonksiyonlardan. Eğer izlemediyseniz oradan da faydalanabilirsiniz.

Dinamik sorgular ve interaktif raporlar oluşturmak için çok gerekli fonksiyonlardır.

Öğrenmek istediğiniz konuları gerek yorum yaparak gerekse mail atarak bana bildirebilirsiniz. Kısa süre içinde bir görsel ya da yazılı döküman hazırlarım.

Bu yazı, sitemi takip eden Ali Mert ASLAN’ın isteği üzerinde hazırlanmıştır.

Faydalı olması dileğiyle…

Similar Posts

4 Comments

  1. Merhaba boyle bir ornek yapmanizi rica ederim. Iki combobox arasinda baglanti kurmak. Ornek: Birinci combobox-da Otel, Konut, Hastahane kibi gruplari yer alsin. Birinci combobox-dan Otel secdiyimizde ikinci combobox bize 3-yildiz, 4-yildiz, 5-yildiz kibi secimleri sunsun ve ya Hastahane secdigimde bu grupa ait parameterlerden birini secmek olsun. Sonra orneyin birinci combobox-da otel secdik, ikinci combobox-da 5-yildiz secdik belirlediyimiz hucreye 300 TL kibi istedigimiz bilgi gelsin

  2. 5 farklı sheet üzerinde çalışıyorum. Ilk sheet üzerinde özet bir veri çıkarmaya çalışıyorum indis kaçıncı formülünü kullanarak ancak ilk sheet üzerindeki isim soyisim sıralaması ile diğer sheet’lerdeki sıralama farklı. Formülü girdiğimde ilk sheet ilk kişinin verisi yerine formüle girdiğim sheet’teki ilk kişinin verisi geliyor.

  3. Düşeyara her excel kullanan kişi için en önemli formüllerdendir. Detaylı anlatımınız için teşekkür ediyorum.

  4. Düşeyara formülünü kullanırken sütun sayısı en fazla kaç olabilir. 46 dan sonra sorun yaşamıştım. İki farklı belge ile çalışırken.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.