Almanca A1 Aile Birleşim Sınavı

Das Abenteur beginnt.

Bu yazıyı okuyan değerli arkadaşım; umarım sorularının bazılarına cevap bulabilirsin. Ancak unutma ki ben bu konunun uzmanı değilim, sadece kendi deneyimlerimi paylaşıyorum.

İyi düzeyde İngilizce bilen biriyim. Ancak Almancam ja,nein wi hays tu… şeklindeydi. 🙂

1 aylık yoğun bir kişisel emek ve kurs desteği ile ÖSD A1 sertifikamı “Sehr Gut Bestanden “ olarak aldım. Eğer bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen aile birleşimi sınavı için bilgi arıyorsunuzdur. Dolayısıyla sizinde A1 sertifikasına ihtiyacınız vardır. A1 belgesi bana inanın ki kesinlikle ve kolaylıkla alabileceğiniz bir belgedir. Eğitiminiz ne olursa olsun emek vererek bu işi başarabilirsiniz.

Artık herkesin elinde bir akıllı telefon var. Size tavsiyem Duolingo,Memrise gibi uygulamaları kullanarak Almanca konusunda bilgi sahibi olmaya başlamanızdır. Hatta okumayı burada virgülle durdurun ve hemen programları indirin.

Karşınıza çıkan bilmediğiniz kelimeleri internet sözlüklerinden aratın. Uygulamalar size sürekli tekrar yaptıracağı için kelimeleri ezberlemeye ve ardından aklınıza mıh gibi çakmaya başlayacaksınız. 🙂

Ben bu işi 2 hafta kadar yaptım. Günde en az 1 saat. Ardından kursa yazıldım. İstanbul’da kurs soranlara direkt olarak vereceğim tavsiye Avrupa dil Kültür merkezidir. Ben de bu kursa gittim. Ben de eğitmen olduğum için birçok eğitim firması ile yakınım. Ancak burası tahminimin çok ötesinde bir eğitim merkezi. İdari görevde yer alan Handan Hanım, Gülay Hanım ve Yunus Bey soracağınız her soruya bıkmadan, usanmadan cevap veriyorlar. Kantinden sorumlu Necmettin abimiz var ki; adam dünya tatlısı. Çay almaya gidiyorsun mesela, abi çay henüz olmadı ya kusura bakma diyor. Seni bir sonraki görüşünde sen çayı istemeden getiriyor. Buyur abi benden bir çay iç diyor. 🙂

Gelelim hocamıza. Ben eğitimimi Herr Öndemir (Erdinç Hocadan) aldım. Yılların kurdu bir Almanca hocası. Kursu A1 diye aldık ama A2 ve B1 konularına da fikir vermesi açısından değindi. Çünkü bizim sınıf A1 kamp sınıfıydı. Yani bu sınıfa gelenler kursa devam edecek ve B1’e kadar gelecekler. Bir de sadece A1 aile birleşimi sınavı sınıfı var. O kurs A1’in ardından bitiyor. Oraya gelenler sadece elçiliğin aile birleşimi için istemiş olduğu A1 sertifikasını almayı amaçlıyorlar. Erdinç Hoca o sınıflara da ders veriyor. Bu arada kurstaki diğer hocalar da birbirinden kalender ve donanımlı insanlar.

A1 Aile Birleşimi Kursu-3 ay/96 saat

A1 Kamp sınıfı 1,5 ay/100 Saat

german-flag

Almancayı yeni öğrenenlere en önemli tavsiyem; tüm kelimeleri artikelleri ile ezberleyin. Almancada 3 tane artikel var. Der, Die, Das. Bu namussuzlar her yerde karşınıza çıkacak. Hangi kelimenin hangi artikeli taşıdığını ezberlemezseniz, sonrasında sıkıntı yaşarsınız. Mesela cep telefonunu Handy diye ezberlemek yerine Das Handy diye ezberleyin.

Artık Almancanız belli bir seviyeye geldi ve kursu da tamamladınız. Biraz A1 sınavı hakkında bilgi vereyim. Ben bu sınavı 100 üzerinden 92 ile geçtim. O sekiz puanı nerden kırdılar bilmiyorum. 🙂

ÖSD A1 sınavı 4 bölümden oluşuyor.

  • Okuduğunu anlama,
  • Duyduğunu anlama,
  • Gördüğünü anlatma,
  • Kısa bir diyalog.

Sınav kağıtlarını bölümlere göre teker teker dağıtıyorlar. İlk dağıtılan sınavda 6 tane soru oluyor. Mesela diyor ki araban bozuk ve aşağıdaki ilanlardan hangisi senin ihtiyacını karşılıyor. Açıklamalara bakıyorsunuz ve soruya en uygun olan ilanı seçiyorsunuz.

Sonraki bölümde kısa kısa anlatılmış bazı olaylar var. Mesela diyor ki tüm Avrupayı dolaşan trende indirim var. İndirim için son gün 31 Mayıs. Hemen yanında soru soruyor. Mesela diyor ki indirim Temmuz’a kadar devam ediyor. Ja ve Nein şeklinde iki kutucuktan Nein olanı işaretliyoruz.

Ardından dağıtılan kağıtlarda 6 tane kısa metin yer alıyor. Sonraki sayfada yer alan resimlerden hangisi bu metni anlatıyor deniliyor. Örneğin, mağazamızda ücretsiz wifi bulunmaktadır diyor. Sizde sonraki sayfada yer alan wifi simgeli ya da bilgisayar simgeli resmi seçiyorsunuz.

Böylelikle okuma kısımları bitmiş oluyor.

Yeni dağıtılan kâğıtlarda 2 tane bölüm yer alıyor. 1 duyduklarına göre boşlukları doldurma ve ardından 5 farklı kişinin 4 farklı tercihini duyma oluyor. Boşlukları doldurma kısmı telesekreter mesajı oluyor. Biri çıkıyor ve diyor ki saat 5’te doktorda randevunuz var. Baum strasse yer alıyor. Telefon numarası da 0049000000. 5 tane boşluk var ve burası toplam 10 puan. Dinlemeye devam ettiğimizde 5 farklı kişinin 4 farklı tercihini dinliyoruz. Yüzmek, bisiklete binmek, mangal yapmak, kitap okumak gibi 4 farklı seçenek oluyor. Ve kişilere soruluyor, hangisini yapmak istersin diye. Onların cevaplarına göre seçeneklerin altına tik atıyoruz.

Sıra geldi yazma kısmına. Öncelikle bir adet form çıkacak karşınıza. Adınız, soyadınız, adresiniz numaranız vs. tamamını dolduruyorsunuz. Oldukça basit ve 5 puanlık bir işlem.

En çok zorlanılan kısım en sonda yer alıyor. Maile cevap vermek…

Birinden size bir mail gelmiş. Mesela arkadaşınız demiş ki, hafta sonu bahçemde mangal yakacağım. Sende gelmek ister misin? Yanında kimi getireceksin? Alışveriş için bana yardım edebilir misin? Zamanın var mı? gibi sorular çıkıyor karşınıza. Bu soruların tamamı için cevap isteniyor. Burayı da tamamladıktan sonra yazılı sınavınız bitiyor ve sözlü sınav için bekliyorsunuz. Tek tek görüşüyorsunuz. Size 3 tane resim veriliyor. Bu 3 resimden birini seçiyorsunuz.

Sözlü için odaya girdiğinizde kendinizi anlatacağınız 4 tane başlık seçiyorsunuz. Meslek, aile, hobiler… vb. seçtikten sonra bunlar hakkında birer cümle kuruyorsunuz. Ardından seçmiş olduğunuz resim hakkında konuşuyorsunuz. Burada 4 soruya cevap vermeniz bekleniyor;

  • Resimde ne görüyorsunuz?
  • Kaç kişi var?
  • Neredeler?
  • Ne yapıyorlar?

Bunlara da cevap verdikten sonra diyorlar ki resimdekilerden biri sen ol diğeri ben. Biraz konuşalım. Birkaç cümle kuruyorsunuz. Böylelikle sınavınız bitiyor. Bu kadar basit 🙂

Almanca ile alakalı olarak amacınız her neyse gönlünüzce olsun.

Faydalı olması dileğiyle…

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.