|

Gelişen İşletme Piyasaları (Ders Notları-2)

Piyasa Danışmanın Görevleri

Piyasa danışmanı, şirket paylarının GİP Listesi’ne kabulü öncesinde GİP Listesi’ne kabul başvurusu için gerekli hazırlıkların tamamlanmasında şirkete yardımcı olmakla, Borsa’ya iletilen ve kamuya açıklanan bilgi ve belgelerin doğruluğunu işlem görecek şirket ile birlikte onaylamakla görevlidir. Piyasa danışmanı, şirket paylarının GİP Listesi’ne kabulü sonrasında SPK ve Borsa düzenlemelerine uyum konusunda şirkete yardımcı olur.

Hangi Şirketler Piyasa Danışmanı Olabilir?

  • Yönetim Kurulu’nun önerisi üzerine SPK tarafından belirlenir. Yönetim Kurulu piyasa danışmanı olmak üzere yapılacak başvurunun usulünü, başvuruda bulunan şirkette aranan nitelik ve şartlar ile yapılan başvuruların değerlendirilmesine ilişkin esasları belirlemeye yetkilidir.
  • Yönetim Kurulu piyasa danışmanının performans değerleme ile çalışmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye yetkilidir.
  • Piyasa danışmanı olma başvurusu kabul edilen şirket, Yönetim Kurulu kararıyla piyasa danışmanı olarak yetkilendirilir ve Piyasa Danışmanı Listesi’ne alınır. Piyasa Danışmanı Listesi, piyasa danışmanının performans değerleme sonucu dikkate alınarak dönemsel olarak yenilenir.
  • Yetkisi iptal edilerek Piyasa Danışmanı Listesi’nden çıkarılan bir şirketin piyasa danışmanı olmak üzere yeniden yapacağı başvuru, söz konusu şirket piyasa danışmanı olarak başvuruda bulunan şirkette aranacak nitelik ve şartları sağlasa dahi Yönetim Kurulu tarafından reddedilebilir.
  • Piyasa Danışmanı Listesi’nde yapılan her türlü değişiklik Bülten’de ilan edilir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.