|

Banka Pazar Payları (Finturk.org)

Tüm finans sektörü çalışanlarının ve yöneticilerinin en çok ilgilendiği ve açıklanmasını merakla beklediği bir konudur, pazar payları.

BDDK bünyesinde tüm bankalardan toplanan veriler, derlenerek www.finturk.org adresinde yayınlanmaktadır. 2013/12 dönem’e kadar tüm bankaların ayrıntılı bilgisi yayınlanıyordu. Ancak alınan bir karar neticesinde banka ayrıntısı verilmemeye başlandı. Neyse ki ben tüm verileri kaydetmiştim ;) Bu verilere ihtiyaç duyarsanız bana ulaşın.

bddkFintürk.org Nasıl Kullanılır?

FİNTÜRK ekranı, solda yer alan Veri Türü Seçim Paneli, ekranın üst kısmında yer alan Türkiye haritası ve alt kısımda yer alan Veri Görüntüleme Paneli olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır.

Veri Türü Seçim Panelinde dönem, finansal veri türleri ve banka grupları seçenekleri yer almaktadır.

Veri Görüntüleme Panelinin sol bölümünde harita tema seçimi ve harita oluşturma düğmesi, sol alt bölümünde seçilen illere ait bilgilerin yer aldığı İl Bilgi Paneli, orta kısmında sayısal bilgilerin listelendiği Sayısal Veri Paneli ve sağ kısmında harita renk sembollerini açıklayan işaretler bölümü yer alır. Veri Türü Seçim Panelinde veri türü, dönem ve banka grup bilgisine ilişkin seçimler yapıldıktan sonra Veri Görüntüleme Panelinde yer alan “Yurt içi”, “Yurt dışı” ve “Tümü” seçenekleri (müşterinin yerleşikliği) tercihe göre kullanıcı tarafından harita oluşturmadan önce veya oluşturulduktan sonra seçilebilmektedir.

Veri Türü Seçim Panelinden; dönem, finansal veri türü, sektör veya herhangi bir banka grubu seçimi gerçekleştirilir. Seçimlerden birinin eksik gerçekleşmesi durumunda uygulama “uyarı” üretir ve harita oluşturulmaz.

Finansal Türkiye Haritasında istenen bilgi setine ilişkin tercihlerin (dönem-banka grup ya da sektör-veri türü-yurtiçi/yurtdışı/tümü)yapılmasını müteakip, Veri Görüntüleme Panelinde yer alan “Harita Oluştur” düğmesine Tıklanarak istenen bilgi seti oluşturulur. Bu bölümde yer alan farklı temalar seçilerek aynı haritayı farklı renk seçenekleri ile görmek mümkündür.

Veri Türü Seçim Panelindeki“İllere göre Oranlar” sekmesinde yer alan seçeneklerdeki veri dağılımına bağlı olarak, oluşturulan haritalarda standart renk tayfı kullanılmış olup renk seçimi geçerli değildir.

“Şube Sayısı” sekmesi seçilerek oluşturulan finansal haritalarda, sektör toplamının veya bir banka grubunun seçilmesi durumunda, il bilgi panelinde seçime uygun şube sayısı yer alır. Herhangi bir bilgi için harita oluşturulduğunda veri görüntüleme panelinden sıralı biçimde istenilen bilginin illere göre dağılımı görülebileceği gibi harita üzerinden istenilen il üzerine tıklanarak o ile ait tüm bilgilere hızlı erişim sağlanabilir.

Sayısal Veri Panelinde yer alan veriler, “Harita Oluştur” düğmesinin yanında yer alan “Excel” bağlantısına tıklanarak Excel ortamına aktarılabilir.

Bir ilin finansal göstergelerine toplu olarak ulaşmak için ‘İl Ayrıntısı Getir’ kutusu seçilir (kolaylık açısından en güncel dönem, tüm bankalar ve ‘İl Ayrıntısı Göster’ kutusu açılımla birlikte seçili olarak gelecektir). Daha sonra harita üzerinden herhangi bir ilin seçilmesi durumunda, o ile ait tüm veriler ekranda oluşan ek bir panel üzerinde görüntülenir. Ek panel üzerinde yer alan veriler, panelin sol alt köşesinde yer alan “Excel” bağlantısına tıklanarak Excel ortamına aktarılabilir. Ayrıca,  il seçimi yapmaksızın oluşturulan bir bilgi setinin ekrana gelmesini müteakip, haritadaki herhangi bir ile tıklandığında da o ile ait bilgi seti ekrana gelecektir.

Uygulamanın sağladığı Excel aktarım fonksiyonun doğru bir şekilde kullanılabilmesi için, Uygulamaya erişilen makinenin bölgesel ayarlarında (Türkçe seçildiğinde otomatik olarak gelir) binlik ayıracı “.”(Nokta), ondalık ayracı “,”(Virgül) olmalıdır.

Similar Posts

20 Comments

 1. merhabalar,
  Yozgat iline ait pazar paylarına ihtiyacım var ama yardımcı olabilir misiniz?

  1. Ömer Bey merhaba.
   İstemiş olduğunuz datanın elimde olan kısmını mail attım size.
   Saygılar.

 2. Fintürkteki verilerle pazar payına ulaşılamaz.Ortaya çıkan sonuçlar hatalı olur çünkü fintürk gerek kredi gerek mevduat için bir bölgenin rakamını hesaplarken yerleşikliği esas almaktadır.Yani gerçek kişi ikametgahı İstanbul da ise ve Ankara da vadeli veya vadesiz hesap açmış ise Fintürk bu hesaba ait rakamı İstanbul iline yazmaktadır.
  Yani konu bence gerçeği yansıtmamaktadır.Firma için VKN gerçek kişi için TC Kimlik numarası kullanılmaktadır.
  Kredi kullanan firmaları düşünün vergi kimlik numarasını Ankara veya İstanbul dan almış olanlar veya Büyük Mükellelere bağlı büyük şirketlerin Anadoludaki şubelerini düşünün siz bu şubelere istediğiniz kadar kredi satın veya mevduatını alın pazar payınız artmaz…
  HATALI HATALI ….Saçma…
  Fintürkün yani BDDK nın neden böyle bir uygulamaya gittiği hakkında da farklı düşüncelerim mevcut ama burda bunu açıklamaya gerek yok.
  Saygılarımla

  1. Merhaba, değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Bende sizin gibi düşünüyorum. 2011 yılına kadar kredi ya da mevduat sağlayan bankanın ikametine göre belirleniyordu, daha sonra müşterinin ikameti olarak değiştirildi. Dediğiniz gibi farklı sebepleri olabilir. Mesela enflasyon sepetinde pinpon topunun yer alması gibi… 🙂

   1. Rica ederim.Bunu görev yaptığımbanka’da kimseye anlatamadım hala burdan pazar payı hesaplıyorlar.. 🙂

 3. Kolay gelsin. Bankaların pazar paylarına ilişkin verileri bana da mail atabilir misiniz. Çok acil lazım bana ama bir türlü bulamadım. Saygılar.

 4. merhaba , bana Erzurum ili bankalar detaylı risk bakiyeleri lazım. elinizde bu veri varsa paylaşabilir misiniz?

 5. Merhaba Kayseri,Sivas,Niğde,Nevşehir,Yozgat illerinin üye iş yeri pazar paylarının olduğu dökümanları gönderirseniz bana çok teşekkür ederim.İyi çalışmalar

 6. Merhaba Aydın ili Banka risk detayları çok acil lazım yardımcı olurmusunuz

 7. EDİRNE ili bankalar tüm mevduat payları gerekmektedir. yardımlarınızı rica ederiz

 8. Merhaba
  Ben doktora ogrencisiyim ve 3 yildir babkalarin ayri ayri kredi ve mevduat verilerini elde etmekle ugrasiyorum. bu sene doktoramda uzatmaya gittim ve hala bu veriyi saglikli bir sekilde elde edemedim. Acaba elinizde varsa butun illerimizdeki bankalarin ayri ayri 1975-2013 yillari arasi pazar payi verisi mevcut mu? Ve bunu benle paylasir misiniz?

  Selamlar

 9. Merhablar,
  Türkiyedeki bankaların pazar payı bilgilerine ihtiyacım var yardımcı olabilir misiniz?

 10. merhabalar ,
  yapılan örnekler harika ancak benim bayburt erzincan erzurum kars ağrı kars illeri ve ilçeleri dahil bir personel çalışma haritası yapmak istiyorum. örneğin %25 üzeri çalışma yapılan yerler mavi %50 üzeri kırmızı % 75 üzeri sarı… bunun gibi bir çalışma yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz.

 11. meraba katılım bankalarının pazar payına ilişkin bilginiz varsa mail atabilir misiniz

 12. Her bir bankanin il bazinda pazar payi verisine calismam icin ihtiyac duymaktayim. BDDK calisanlari ile farkli zamanlarda telefon konusmasi gerceklestirdim ancak pek yardim goremedim. (5 yildir bu datayi ariyorum.)
  2013-1990 arasi il bazinda bankalarin pazar payi ya da bankalarin verdigi kredi- topladigi mevduat verisi sizde mevcutsa benle de paylasabilirseniz cok minnettar kalacagim. (Eger 1990 a kadar geri gitmiyorsa gittigi en son tarihe kadar da yeterli olur hic degilse kendi hesaplarimi kontrol ederim) Mail adresim sefikab.esen@gmail.com
  Saygilar..

 13. Merhaba,

  Benim sektörlere göre takipteki kredi oranlarına ihtiyacım var. Fin türkte 2007/12 den itibaren var benim daha öncesine ihtiyacım var.

  Yardımlarınızı rica ederim.

 14. merhaba ,
  bu fintürk gelişmiş kısmında toplam ihracat kredilerine ulaşabiliyorum fakat 3 aylık istediğimde çıkan verilerle yıllık istediğimdeki veriler aynı neredeyse. nasıl bir ayrım yapıyorlar anlayamadım. bana üç aylık toplam ihracat kredi verileri gerekiyor.

 15. merhaba;
  bana acil Türk bankacılık sistemindeki yabancı bankalar ve pazar payları lazım var mı acaba?

 16. Merhaba,Bolu iline ait mevduat ve kredi banka pazar paylarını istiyorum.Bana yardımcı olurmuşsunuz.Saygılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.