|

SPK Lisansları

SPK lisansları finans sektöründe çalışanların sahip olması gereken belgelerden bazılarıdır. Hatta öyledir ki; birçok finansal işlem sadece bu lisans sahipleri tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca bazı kurumlar bu lisanslar için ekstra tazminat ödemektedir. Finans sektöründe çalışıyorsanız yada çalışma niyetindeyseniz, çalışmaya başlamanız faydanıza olacaktır.

Son 2 yıldır lisanslama sınavlarında aksilik yaşandı. Sınavlar arası süreler çok uzadı. Bunun temelde 2 nedeni vardı. Birincisi mevzuatın ve TTK’nın değişmesi idi. Diğer sebebi ise sınavı kimin yapacağı muammasıydı. Neyse ki SPL kuruldu ve sınavı kimin yapacağı belli oldu. İlk başlarda Anadolu Üniversitesi tarafından yapılan, sonradan MEB’e devredilen sınav komisyonu son dönem itibariyle tekrar Anadolu Üniversitesine dönmüş oldu.

Fakat şuan farklı problemler var. En önemlisi sınav kaynağının olmayışı…

Binlerce insan sınava giriyor ancak herkes farklı farklı yayınların tamamen tebliğler doğrultusunda hazırlanmış yayınlarından faydalanıyor. Sınavda ise sürprizlerle karşılaşma ihtimali artıyor. Kaynak yayınlanmaması’nın nedeni ise bence SPL tarafından eğitim akademisinin kurulacak olması ve eğitim pastasının başkalarına bırakmak istenilmemesidir. 2014 sınav takvimi bile belli değil.

SPL tarafından hangi lisansların verildiğine bakacak olursak;

  • SPF Temel Düzey Sınavı
  • SPF İleri Düzey Sınavı
  • Türev Araçlar Sınavı
  • Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavı
  • Kredi Derecelendirme Uzmanlığı Sınavı
  • Kurumsal Yönetim Derecelendirme Uzmanlığı Sınavı
  • Konut Değerleme Uzmanlığı Sınavı

Eskiden Bağımsız Denetim Lisansı’da bu liste içinde yer alıyordu. Ancak bağımsız denetim konusu çok farklı bir hal aldığı için sadece lisansla olmayacak bir iş olduğuna kanaat getirilmiştir. Hatta Bağımsız Denetim unsurları iyice şekillenmiş; Sorumlu Baş Denetçi, Kıdemli Baş Denetçi, Denetçi ve Denetçi Yardımcısı yapısına bürünmüştür. Bu konuyla ilgili olarak ileride bir yazı yayınlayabilirim.

SPK lisansı almak için her modül notu en az 60, ortalamaları ise en az 70 olmalı.

Daha detaylı bilgi için tıklayın.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.