.Raw mı, .Jpeg mi?

Her fotoğrafçı bir gün .raw formatını tadacaktır diyerek söze başlayalım :)

Raw formatlı fotoğraflar, fotoğrafa ait tüm detayları içermektedir. Bu nedenle kesinlikle ama kesinlikle fotoğraflarınızı raw olarak çekmelisiniz. Mesela fotoğrafınızı çektiniz, akşam oldu bilgisayardan bakmak istediniz. Ama fark ettiniz ki; bazı ayarları değiştirmeyi unutmuşsunuz. Zamanı geri alıp, o fotoğrafları tekrar çekmenize imkan olmadığı için raw kısmen kurtarıcınız olabilir. Eğer fotoğrafı jpeg çekmiş olsaydınız, ayrıntıların çok büyük bir kısmını kalıcı olarak kaybetmiş olabilirdiniz.

Jpeg olarak fotoğraf kaydetmek nadir durumlarda daha faydalı olabilir. Hafıza kartınız düşük boyutlu olabilir, yada çekeceğiniz fotoğrafın ayrıntısından ziyade maneviyatı önemli olabilir. Böyle zamanlarda jpeg tercih edebilirsiniz.

Raw ile Jpeg arasındaki fark; audio formatlı bir ses dosyası ile mp3 formatlı bir ses dosyası arasındaki fark gibidir. Nasıl ki audio formatlı ses dosyaları daha dolu ve daha ayrıntılı ses veriyorsa; raw uzantılı fotoğraflarda, jpeg uzantılı fotoğraflara göre daha ayrıntılıdır.

Faydalı olması dileğiyle…

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.