Excel İle Benzer Kayıt Girilmesinin Engellenmesi

5.879 defa okundu

Excel sütunlarına bilgi girerken, aynı kayıtların girilmesi raporların yanıltıcı olmasına neden olur. Raporların gerçek ve işlevsel olabilmesi için bazen mükerrer kayıtların engellenmesi gerekebilir. Bunun için aşağıdaki kod yeterli olacaktır.

Kod byval target as range olarak çalışmaktadır. Yani ilgili alanda değişiklik olduğu anda makro tetiklenir ve kod bloğunda söylenen aktiviteyi gerçekleştirir. Aşağıda yer alan kod; A sütununda yapılan değişiklikler için çalışmaktadır. Sizin verileriniz hangi sütundaysa ismi ona göre değiştirmelisiniz.

Örnek dosyayı indirmek için tıklayın.

Faydalı olması dileğiyle…

Bunlar da ilginizi çekebilir

 1. Aslıhan Bayrak dedi ki:

  Günlük olarak işlemleri kaydettiğimiz bir dosya var. Birçok kişi aynı dosyadan işlem yapıyor. Aynı verileri giriyor. Buna ihtiyacım vardı. Teşekkür ederim.

  • bymmb dedi ki:

   Eğer günlük işlem tarzı bir kayıt tutuyorsanız excel herşeye rağmen yetersiz kalabiliyor. PHP tabanlı bir forma geçmenizi tavsiye ederim. 🙂

 2. Ercan dedi ki:

  Merhaba bende bir proje üzerinde çalışıyorum. Benim projemdemükerrer kayıtları, a1:a5, c1:c5, e1:e5 kendi arasında kontrol edilecek. a7:a11, c7:c11, e7:e11 kendi arasında kontrol edilecek şekilde bir komutu nasıl yazarım.

 3. Hülya dedi ki:

  Merhaba,

  Silinmesi değil de hata ya da bu kayıt mevcut diye bir uyarı penceresi münkün mü?

  Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.